چاپ
ارسال به دوست

افزایش بیش از یک میلیون کیلووات ساعتی برق در نیروگاه سیکل ترکیبی قم

از آنجا که منابع یک کشور عموماً محدود می¬باشد، افزایش بهره¬وری یک ضرورت برای ارتقای استاندارد زندگی یک ملت به شمار می¬رود. به طوری که در جهان کنونی، بهره¬وری به نوعی موتور توسعه اقتصادی و صنعتی تلقی شده و در اقتصاد تمامی کشورها، ارتقای بهره¬وری به اولویتی ملی تبدیل گردیده است.

بهره­وری امکان تولید مناسب با کیفیت بالاتر را فراهم می‌سازد و این امر در میزان قدرت رقابت در بازارهای داخلی و خارجی مؤثر است.

به طور کلی در سطح کلان یک کشور، افزایش بهره­وری منجر به افزایش رشد اقتصادی و کنترل نرخ تورم، افزایش قدرت رقابت اقتصادی، افزایش درآمد سرانه، کاهش هزینه­ها و افزایش سودآوری، استفاده بهینه از منابع و افزایش تولید ناخالص ملی و ... می­شود.

در همین رابطه دکتر ابراهیم ونکی فراهانی مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی قم با اشاره به رشد روزافزون تقاضای مصرف انرژی الکتریکی و وابسته بودن بسیاری از لوازم و تجهیزات به برق، گفت: تولید برق مطمئن و پایدار و افزایش بهره وری، یکی از رسالت های نیروگاه های برق می باشد که نیروگاه قم توانسته در این امر پیشرو باشد.

در همین خصوص نیروگاه قم موفق شد در آبان ماه سال 1401 بیشترین میزان تولید از بدو تأسیس تاکنون را داشته باشدکه این عدد بیش از یک میلیون کیلووات ساعت می باشد.

مدیر نیروگاه قم افزود: در آبان ماه سال جاری میزان تولید نیروگاه قم به میزان 407 میلیون و 725 هزار کیلووات ساعت به صورت ناخالص بوده که بعد از کسر شدن میزان مصرف داخلی نیروگاه، این میزان تولید به صورت خالص به عدد 400 میلیون و 573 هزار و 500 کیلووات ساعت رسید که در مقایسه با آبان ماه سال 1400 افزایش 91 میلیون کیلووات ساعتی را نشان می دهد.

وی ادامه داد: این میزان تولید همچنین در مقایسه با تمامی ماه های آبان از بدو تأسیس نیروگاه قم تا کنون نیز بیشترین بوده که در مقایسه با آبان سال 1397 که رکوددار بیشترین میزان تولید می باشد، افزایش یک میلیون کیلووات ساعتی را داشته ایم.

مدیر نیروگاه قم خاطرنشان کرد: این امر محقق نمی شد مگر با استفاده از نیروهای متعهد و متخصص و همچنین انجام تعمیرات از پیش تعیین شده واحدهای نیروگاه با استفاده از ظرفیت های کارکنان پرتلاش و جهادگر مجموعه نیروگاه قم.

دکتر ابراهیم و نکی فراهانی در پایان گفت: نيروگاه قم به عنوان دومين نيروگاه سيكل تركيبي كشور، يكي از صدها پروژة عظيم ملي است كه بعد از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران در دوران سازندگي به بهره‌برداري رسيد و هدف از تأسيس نيروگاه در اين منطقه، تأمين بخشي از انرژي الكتريكي كشور و اصلاح و تثبيت ولتاژ در ناحية مركزي شبكه سراسري برق و كاهش تلفات انرژي مي‌باشد.

در حال حاضر نیروگاه قم با چهار واحد گازی هر یک با قدرت 128.5 مگاوات و دو واحد بخاری هر یک با قدرت 100 مگاوات در مجموع توان تولید نامی 714 مگاوات را دارا می باشد که با شش خط 230 کیلوولت به شبکه سراسری برق متصل می باشد.

١٠:٢٦ - سه شنبه ٢٩ آذر ١٤٠١ / کد خبر: ٧٩٣ / تعداد بازدید: 97
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: